CRC Kurumsal olarak siz müşterilerimize her zaman kaliteli hizmet vermek önceliklerimizin başında gelmektedir.

Catering Hizmeti

İş dünyası, yemek konusunda hızlı ve kolay çözümler aramaktadır. Eleman çalıştıran firmaların bu isteği, zamanı daha verimli kullanma adına önemlidir.

Bu ihtiyacı gidermek ise, Catering adı verilen yemek hizmeti sunan firmaları önderliğinde sağlanmaktadır. İstanbul ve daha pek çok yerde hizmet sunan firmamız, yemek ihtiyacı olan şirketlerin bu ihtiyaçlarını en kaliteli ve en pratik şekilde gidermektedir. Yemek servisi ile baştan sona ilgilenen firmamız, şirketlerin zamanlarını daha verimli kullanmalarına da yardımcı olmaktadır.

Yemek, insanların hayat enerjilerini artıracak bir kavramdır. Hayatın devamlılığı için gerekli olan beslenme, insanların var olduğu günden bu yana devam eden ve sonsuza kadar devam edecek olan bir süreçtir. İş dünyasında yemek kavramı ise, iş gücünün azalmaması ve zamanın daha verimli kullanılması adına çok daha profesyonel bir şekilde halledilmelidir.

Bunu halledecek olan Catering firmamız, sizin ve elemanlarınızın en kaliteli yemeklerle beslenmesini sağlamanın yanında, iş yükünüzü de bu yönde hafifletmektedir. Toplu yemek servisi sunan firmamız ile yemek derdini düşünmek zorunda kalmayacaksınız.


         img04          img05          img02

Toplu Yemek

Yemek, insanın doğal ihtiyaçları arasında bulunmaktadır. Yemek yemek, hayatın devamlılığı için çok büyük bir önem taşımaktadır. Eleman çalıştıran firmalar ve şirketler için de önem arz eden yemek konusu, profesyonel bir yardım ile çok daha kolay ve pratik hale gelecektir. İstanbul ve çevresinde hizmet veren Catering firması olan firmamız, yemek konusunda ihtiyaçları en kısa sürede ve en kaliteli şekilde karşılamaktadır.

Yemek ihtiyacının karşılanması konusunda baştan sona tüm aşamalarda yer alan firmamız, elemanlarınız ve sizin için en uygun servisi vermektedir. Kaliteli yemekler ve uygun fiyatlar ile müşterilerin yüzünü güldürmeyi başaran firmamız, yemek konusunda herhangi bir endişe yaşamamanız için elinden geleni yapmaktadır. Kurumsalolarak hizmet sunan firmamız, kişisel bazda yemek servisi vermemektedir.

Yemek firmaları arasında adından sıkça söz ettiren firmamız, size ve elemanlarınıza kaliteyi sunmaktadır. Enerjinin korunması ve hayatın devamlılığı için gerekli olan yemek, firmamız tarafından sağlanacak bir hizmettir. En kıymetli varlık olan zamanı daha verimli kullanmanız için elimizden geleni yapmaktayız.


yemek3           yemek6

Yemek Firmaları En Az Kaç Kişilik Yemek Servisi Yapmaktadır?

Çalışma ortamlarında insanlar tam gün çalıştıkları için öğle yemeği de şirketin verdiği hizmetler arasında yer almaktadır. Toplu yemekler, toplu yemek siparişi alan firmalar ile irtibat kurularak şirketlere zamanında getirilmektedir. Anlaşmaya bağlı kalınarak 3 ya da 4 çeşit arasında yemek sayısı değişmektedir. Yemek firmaları toplu yemek verileceği zaman şirketlerden belli bir sayı isterler ve yemeğin ölçüsünü bu sayıya göre ayarlarlar.

Aynı zamanda kişi sayısı, toplu yemeğe ödenecek tutarı da belirler. Yemek catering, personelin yemeğini getirmektedir. Bunun haricinde düğünlere de toplu yemek siparişleri alınmaktadır. Bu da yine kişi sayısına göre hazırlanmakta ve ücretlendirilmektedir. Yemek firmaları, kişi sayısına göre sipariş aldıkları için belli bir sınır belirlememişlerdir. Firmadan firmaya da alt kişi sınırı belirlenmiştir. Bu durum da değişkendir. Firmamızdan da toplu yemek siparişi verebilirsiniz. Kişi sınırlaması olmaksızın, dilediğiniz kadar toplu, kaliteli ve lezzetli yemek, istediğiniz noktaya, anlaşmamızda geçen saatte getirilmektedir.

Firmamıza internet adresimizden ve iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Yemek Firmalarında Servis Nasıl Yapılmaktadır.
Toplu Yemek siparişleri, personel yemekleri, düğün nişan gibi organizasyon yemekleri vs. olabilmektedir. Bu tür toplu yemeklerde, yemek servisi çok önemlidir. Servisin nasıl bir düzende yapılacağı, kimler tarafından gerçekleştirileceği, servisin self servis mi olacağı gibi sorular, yemek siparişi verilirken sorulması gereken sorulardır. Çünkü bu tür durumlarda insan kalabalığı olacağı için bu sorunun yemek siparişi verilmeden önce ya da yemek siparişi verilirken çözülmesi gerekir.

Yemek firmalarında servis genellikle yemek firmalarında çalışan yemek dağıtıcıları tarafından gerçekleştirilmektedir. Yemek bırakılan noktaya servisi yapacak eleman bırakılır ve yemek kapları toplanırken, bu eleman da beraberinde yemek dağıtılan ortamdan ayrılır. Yemek firmalarından servis yapmak için gelen elemanlara, yemek firmasının vermiş olduğu hizmete göre ekstra ücret verilebilir ya da verilmeyebilir. Bu firmanın tamamen nasıl bir yol izlediğine bağlıdır. İstanbul catering firmamız, toplu yemek siparişlerini, yemek organizasyonlarındaki eksikleri düzenlemeyi kendine amaç edinmiş, profesyonel aşçılarla çalışma prensibi belirlemiş, müşterinin yemekleriyle ve genel hizmetiyle memnun kalmasını amaç edinmiş bir firmadır.

Yemek Firmasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar.

Yemek yemek insanların en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Tüm canlılar yemek yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. En zaruri ihtiyacımız olan yemeğin kaliteli, lezzetli ve emek verilerek yapılmış olması çok önemlidir. Toplu yemek siparişlerinde ne yazık ki yemekler yeterince lezzetli ve uygun sağlık koşullarında yapılmamaktadır. Yemek firmaları toplu yemek siparişlerinde yemeklere bir restorandaki gibi özen göstermemektedirler. Bu sebeple de toplu yemek siparişi yapılacağı zaman mutlaka firmanın kalitesine dikkat etmek gerekir. İstanbul, çalışma sahası çok geniş bir şehirdir. Şirketler elemanlarına iş şartlarını sunarlarken, öğle yemeği veya akşam yemeğinin de firma tarafından verildiğini beyan ederler. Bu durumda firmaların yemek siparişi vermeleri gerekir. Firmalar İstanbul gibi bir şehirde yemek siparişi verirken, yemekteki lezzete, yemeğin kalitesine, yemek yapılırken kullanılan malzemenin kalitesine ve tabii ki toplu yemeklerde ne tür indirimler yapıldığına dikkat etmelidirler. Firmamız ise toplu yemek siparişi verilebilen, lezzetli ve kaliteli yemek çıkartabilen, İstanbul yemek firması seçenekleri arasında memnun kalacağınız bir yemek şirketidir.

Toplu Yemek Firması
Yemek yemek, insanların en doğal ihtiyaçları arasında bulunmaktadır. Yemek konusunun iş dünyasındaki durumu ise, çok daha profesyonel bir yaklaşım gerektirmektedir. Zamanın en değerli varlık olduğu günümüzde, yemek konusunu en kaliteli ve en kısa sürede halletmek, iş dünyasının genel istekleri arasında bulunmaktadır. İş dünyası için kaliteli yemek servisi sunan firmamız, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Özellikle öğle yemekleri hakkında istekte bulunan şirketlere hizmet veren firmamız, yemek konusunda ihtiyaçları en kaliteli şekilde karşılamaktadır. Yemek sektöründe kalite çok önemlidir. Bu noktada devreye giren firmamız, sağlıklı, kaliteli ve besin değeri yüksek yemekleri toplu olarak sunmaktadır. Şirketlerin ihtiyaçlarına göre hazırlanan hizmetler, iş gücünün en yüksek seviyede kalmasına da yardımcı olacaktır.

Catering firması olarak en kaliteli hizmeti vermek, firmamızın bir numaralı prensibi olarak görülmelidir. Toplu yemek konusunda uzman olan firmamız, şirketlerin ihtiyacı olan yemekleri sunmaktadır. Yemek servisi ile baştan sona her adımda servis veren firmamız, toplu yemek konusunda pratik çözümler sunmaktadır.

Catering Firması Yemek Analizi
Sağlık ve gıda konularının ciddiyeti nedeniyle bu konuda hizmet veren firmaların koşulları oldukça önem taşımaktadır. Çünkü gıdalardan dolayı meydana gelebilecek sorunlar büyük sıkıntılara yol açmakta ve geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet vermektedir. Bu sebeple

yemek firmaları üzerine yapılan denetim büyük önem taşımaktadır. Ayrıca iç denetim mekanizmasının bulunması da sıkıntıları azaltmaktadır. Bu yüzden ciddiyetle çalışan firmalar numuneler almakta ve analiz ettirmektedirler. Bu konuda hukuki olarak da önem bulunmaktadır. Firmaların laboratuarları yoksa bu örneklerin dışarı da analiz edilmesi mümkün olmaktadır. Bu analizlerde kullanılan malzemenin ve diğer birçok konu görülmektedir. Kalori hesabının yapıldığı durumlarda da analizler önem taşımaktadır. Çünkü bazı fabrikalar bu duruma fazlasıyla önem vermekte ve işçilerine yemekleri bu çerçevede sunmaktadır. Analizlerin diğer bir önemi de alerji ya da zehirlenme gibi beklenmeyen durumların tespiti konusundadır. Numunelere göre bu vakalarda durum belirlenebilmekte ve bu çerçevede sağlık tedbirleri alınmaktadır. Ayrıca yemekten dolayı meydana gelen zehirlenmelerde de yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Yemek servisi hizmeti verenlerin bu konuda sorumluluklarını taşıması ve yanıltma yoluna gitmemesi de fazlasıyla gerekli bir noktadır.

         img05          img02

İstanbul Catering Firmaları Çalışma Yapısı
İstanbul gibi büyük bir şehirde her sektöre duyulan ihtiyaç oldukça fazla olmaktadır. Yemek servisi hizmeti de bunlardan yalnızca birisidir. Ancak bu konunun önemi ve ciddiyeti de fazlasıyla yüksektir. Bu şehirde bulunan firma sayısı yüksek olmasına rağmen her biri farklı yapıda çalışmakta ve hizmet vermektedir. Çünkü her semtin ihtiyaçları, yemek kültürü ve hizmet anlayışı değişkenlik göstermektedir. Ancak hiç değişmemesi gereken konu ise gıda sağlığı ve güvenliğidir. Bu farklılıklar sebebiyle sunulan çeşitler ve hizmet verilen rakamlar da değişkenlik göstermektedir. Çünkü azınlık nüfusun ya da yabancı ziyaretçilerin çok olduğu bölgelerin beklentileri farklıyken daha geleneksel ilçelerin durumu da değişebilmektedir. Standartların bu nokta da değişkenlik göstermesi oldukça olağan karşılanmaktadır. Ancak önem çalışma yapısında önem taşıyan birkaç nokta bulunmaktadır. Yemek analizlerinin düzenli alınması, hizmet belirlenirken müşteriler ile ayrıntılı iletişim kurulması ve her şeyin net olarak belirlenmesi bunlardan bazılarıdır. İstanbul catering firmalarıarasından seçim yapmak isteyenlerin bu değerlendirmeleri göz önünde bulundurması oldukça yerinde ve sağlıklı bir durum olacaktır.
Yemek Servisi
Yemek Firmaları En Az Kaç Kişilik Dağıtım Yapmaktadır?
Birçok kuru, kuruluş ve kişi yemek hizmeti alma ihtiyacı duymaktadır. Özel günler için ya da çalışanlar için beslenme, ikram ihtiyaçlarını karşılamak önem taşımaktadır. İş yerlerinde çoğu zaman yemek yapımı mümkün olmaktadır. Ayrıca özel günlerde de bir de bu konuya uğraşmak sıkıntı yaratmaktadır. Bu konuda yemek firmaları büyük bir hizmet vermektedir. Her firmanın hizmet verdiği en az kişi sayısı değişebilmektedir. Çünkü çalışma potansiyelleri ve şekilleri burada önemli durumda bulunmaktadır. Bazı şirketler bu rakamı prensip sebebiyle yüksek tutarken, kimileri de daha düşük ve değişken sayılara hizmet verebilmektedir. Bu yüzden ihtiyaca göre firma seçmek önem taşımaktadır. Çünkü hizmet alım sıkıntısıyla karşılaşmak gıda gibi temel bir konuda oldukça büyük problemler yaratmaktadır. Ancak büyük organizasyonlar ve firmalar için catering firması hizmetleri daha cazip olmaktadır. Çünkü oldukça fazla insana sunulacak hizmetlerin uygunlukları artmakta ve koşulları yükselmektedir. Ayrıca uzmanlık alanları yemek olan bu şirketler hizmet standartlarını da farklı koşullara göre ayarlayabilmekte ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmaktadır.
Yemek Firması
Yemek Firması Denetimleri Nasıl Yapılır?
İnsanların yaşamlarını devam ettirmesi için gerekli olan en büyük faktör beslenmedir. Ayrıca bu gereklilik çoğunlukla bir zevke dönüştürülmektedir. Damak tadı, lezzet ve alınan keyif büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden toplu hizmet veren yemek firmaları ve bunların hizmet standartları oldukça önemlidir. Ülkemizde bu konuda fazlasıyla çalışma yapılmaktadır. Öncelikle standartlara uygun hizmet verilmesi esas alınmaktadır. Bakanlıkların alanında sürekli denetimler yapılmakta, mutfaklar incelenmekte ve örnekler alınmaktadır. Bu sayede istenmeyen olaylar engellenmekte ve her şeye rağmen gerçekleşen vakalarda da sebepler tespit edilebilmektedir. Yemek servisi hizmeti veren firmalar gıda mühendisleri de bulundurmaktadır. Bu çalışanlar takipleri yapmakta ve bu sayede iç denetim sağlanmaktadır. Ülkemizde bu sektörde kanunlar çerçevesinde kontrol edilmektedir. Firmalar belirtilen iç denetim elemanlarını çalıştırmak zorunda bulunmaktadır. Uygun olmayan yerlere de caydırıcı ezalar uygulanmaktadır. Bu açıdan kanundaki şartlara uygun çalışan kuruluşlar güvenilirlik taşımaktadır. Hizmet alacak olanların da bunları tercih etmesi büyük bir güven unsuru oluşturmakta ve meydana gelebilecek istenmeyen olayları engellemektedir. Bu firmalarda çekinmeden yeterlilik durumlarını açıklayabilmektedir.
Yemek Firması Denetimleri
Yemek Firmalarındaki Sözleşmeler Nasıl Olmalıdır?
Yemek hizmeti veren firmalar bir çeşit taşeron göre yürütmektedirler. Çünkü dışarıdan hizmet sağlayıcılık konumunda bulunmaktadırlar. Ayrıca yemek firmaları ile çalışacak olanların mutlaka yasal koşullar çerçevesinde sözleşme yapmaları gerekmektedir. Bu durum hem yanlış anlaşılmaları engelleyecek hem de hukuki olarak durumu net kılacaktır. Böylelikle alınan hizmetin durumu kesinlik kazanmış olacaktır. Ancak bu sözleşmelerin uzman kişilere danışılarak yapılması önem taşımaktadır. Çünkü hukuki prosedürlerin anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Fiyatlar, sayılar ve ekstra durumlardaki koşulların belirtilmesi de büyük kolaylıklar sağlayacaktır. İş sözleşmeleri için prosedürler genel çerçevede belirlenmektedir. Fakat sektörlerin özellikleri kimi zaman durumları değiştirebilmektedir.Yemek türleri, içecekler ve hizmet alınacak yere göre belirlenen gıda koşullarının da belirtilmesi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Hizmet veren ve hizmet alan ilişkisi her sektör için önemli bir durum oluşturmaktadır. Ancak gıda gibi daha ciddi ve önemli bir konunun üzerinde daha fazla durulması büyük önem taşımaktadır. Catering firması ile çalışacak olan kişilerin bakış açıları daha önemli bir konumda durmaktadır. Çünkü hizmet alanın da hukuki olarak sorumluluğu bulunmaktadır. Yemek Firması
Catering Firması Nasıl Kurulmaktadır?
Bir iş kurmaya karar verdiğiniz ve Catering firması kuracaksınız. O zaman sizde bazı şeyleri yerine getirerek hayalinizdeki gibi bir Catering şirketi kurabilirsiniz. Eğer işinizde başarılı olmak istiyorsanız ilk olarak hangi yemekleri yapmaktan hoşlandığınızı belirleyin. Daha sonrasında ise bu yemekleri test ettirin. Eğer yemekleriniz beğenilirse o zaman gerekli Catering ekipmanlarını alarak ve bir dükkan kiralayarak işinize yavaş yavaş başlayın. Ancak Yemek firmasi kurmak için sadece bu yetmez. Aynı zamanda gerekli yerlerden de gerekli izinleri almanız gerekiyor. İlk olarak bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sitesine girerek formu doldurmalısınız. Başvurunuzu yaptıktan sonra eğer herhangi bir sorun yoksa gerekli ruhsat ve evrakları alacaksınız. Gerekli evrakları aldıktan sonra artık önünüzde çok fazla engel kalmıyor. Yapmanız gereken gerekli ekipmanları almak ve personeller ile anlaşmak olacaktır. Tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonrada reklamınızı yaparak firmanızı tanıtmanız gerekiyor. Bundan sonrasında ise artık iş sizde bitiyor. Sizde yaptığınız yemekler ile müşterilerinizi etkileyebilir ve düzenli olarak belli kurumlara hizmet vermeye başlayabilirsiniz.
Catering Firması Konsepti Nedir?
Son yıllarda artan yemek ihtiyaçlarını karşılamak için Catering firmalarının sayısı da hızlı bir şekilde artmaya başladı. Özellikle son yıllarda yemek firmalarının sayısının hızlı bir şekilde artmaya başlaması ile beraber rekabet ortamı da artışa geçti. Bu rekabet ortamında ise yemek firmaları kendi konseptleri ile rakip firmaların bir adım önüne geçmeye çalışıyor. Bir yemek firmasının konsepti genel olarak ihtiyaç duyulan gıdalardan ve yemeklerden oluşuyor. Özellikle hizmet verilen hedef kitlesinin ihtiyaçları göz önüne alınarak konsept buna göre belirleniyor. Bu sayede hem firma hem de hedef kitlesi istediğini elde etmiş oluyor. Yemek firmalari yemeklerini müşterileri ile buluşturmadan önce bu yemekler yapılan etkinlikler ile ilk olarak kontrol ediliyor. Yapılan kontrollerden sonra eğer tepkiler olumluysa o zaman yemek hizmeti verilmeye başlanıyor. Ancak yemeklerden gelen eleştiri olumsuzsa o zaman bu yemekleri düzeltmek için gerekli tedbirler alınıyor. Ayrıca yemek firmaları anlaşılan firma ve şirket ile çalışırken kendi personellerini kullanarak müşterilerine daha kaliteli bir hizmet sunmayı amaçlıyor.
Yemek Firması Güvenliği ve Yasallığı
Günümüzde toplu yemek hizmeti vermek için birçok farklı Catering firması kuruluyor. İlk başlarda Catering firması sayısı çok fazla olmadığı için gerekli denetimle yapılmıyor ve gerekli tedbirler alınmıyordu. Ancak günümüzde ise artık birçok farklı Catering firmasının kurulması ile beraber gerekli tedbirlerde alınmaya başladı. Bunun en iyi örneği ise bu firmaların artık ani baskınlarla denetlenmesidir. Bu sayede Catering firmaları da kendilerini belirtilen kurallara göre düzenleyebiliyor ve gerekli önlemleri alabiliyorlar. Yemek firmalari kurulmadan önce ilk olarak yasal yollarla gerekli başvuruları yaparak ruhsat ve evrakları almak zorundalar. Bu evrakları almak için gerekli olan şartlar yerine getirilmek zorunda olduğu içinde her yemek firması yasaların belirttiği şekilde kendisini düzeltmiş oluyor. Toplu yemek hizmeti veren kurumlardan yemek yiyeceğiniz zaman bu yemeklerin sağlıklı olup olmadığı aklınıza gelebilir. Ancak bu konuda bir şüpheniz olmasın. Çünkü Catering firmaları düzenli olarak denetlendiği için tüm yemekler sağlık kurallarına uygun olarak üretilmekte ve önünüze gelmektedir. Bu sayede de sağlık ile ilgili herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Yemek Firması
Catering Firması Hizmeti
Hızla gelişen teknoloji ve sanayi sektörü beraberinde birçok yeniliği de getiriyor. Özellikle son yıllarda yemek sektöründe yaşanan gelişmelerden sonra artık birçok Catering firması kurulmaya ve hizmet vermeye başladı. Bu sayede de kurumların ve organizasyonların yemek ihtiyaçları hızla giderilmiş oldu. Catering firmaları toplu yemek üretimi ve pişirimi yapmakta ve bu yemekleri ihtiyaç duyulan yerlere hızlı bir şekilde tedarik ederek servis etmektedir. Özellikle üniversiteler, büyük işyerlerinde, düğünlerde, yemekli davetlerde ve daha onlarca yerde Catering firmalarının aktif olarak hizmet verdiğini görebilirsiniz. Catering firmalarının asıl görevi yemekleri pişirmek ve servis edilecek yere getirmek olsa da aynı zamanda bu yemeklerin servisini de yapmaktadırlar. Bu sayede siz organizasyonunuzun tadını çıkartırken konuklarınız ise gerekli Yemek servisi hizmetini alabilmektedirler. Günümüzde birçok farklı Catering firması bulunuyor ve bu firmalarda istedikleriniz ile anlaşma yaparak yemek tedarik edebiliyorsunuz. Ancak bunun için ilk olarak dikkatli bir şekilde araştırma yapmalı ve sizin için en uygun firmaları bulmalısınız. Daha sonrasında ise sizde yemek hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Catering Firmasi
Catering Firmalarına İyi Üretim Uygulanması
Catering firmalarının sayısının hızlı bir şekilde artmaya başlaması ile beraber rekabet ortamı da hızlı bir şekilde artmaya başladı. Özellikle son yıllarda artan rekabet ortamından sonra artık birçok firma daha kaliteli yemekler üretmeye özen gösteriyor. Zaten daha iyi üretim yapmak için firmaların yaptığı uygulamalarda bunu net bir şekilde gösterebiliyor. Yemek firmalari daha iyi yemek üretebilmek için genel olarak ürettikleri yemekleri yaptıkları etkinlikler ile müşterilerine tanıtır ve gelecek olan olumlu ve olumsuz tepkilere bakarlar. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmetler sayesinde Catering firmaları yaptıkları yemeklerdeki eksiklikleri daha net görebilirler. Bu sayede de kendilerini daha iyi üretim yapma konusunda ilerletebilirler. Yemek servisi de aynı şekilde bu uygulamalarda test edilmektedir. Yapılan uygulamalar sonrasında gerek yemeklerin tedarik edilmesinde gerekse de servis edilmesinde herhangi bir sorun varsa bu sorunların kaldırılması için gerekli olan tüm önlemler alınır. Bu sayede de Catering firmaları müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilirler. Sizde bu sayede Catering firmalarından daha kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Yemek Firması
Yemek Firması Standart Kapsamı Nedir?
Özel bir organizasyon ya da davet için belki de en büyük sorunlardan bir tanesi yemektir. Eskiden bu sorunu genel olarak evlerde hazırladığımız yemekler ile giderirken günümüzde ise Catering firmaları sayesinde yemek ihtiyacını çok kolay bir şekilde karşılayabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken uygun bir Catering firması ile iletişime geçmek olacaktır. Yemek firmalari sizlere istedikleriniz doğrultusunda hizmet vermektedir. Eğer özel olarak istediğiniz bir menü varsa bunu firma yetkililerine belirterek hazırlatabilirsiniz. Buna ek olarak kendi belirleyeceğiniz menüleri de yine firma yetkililerine hazırlatabilirsiniz. Her zaman aklınızda bir menü olmayabilir. Bu durumda ise Catering firmalarının standart menülerine göz atabilirsiniz. Bu menüler sayesinde sizde aradığınız yemekleri bulacak ve konuklarınıza ikram edebileceksiniz. Catering firmaları sizlere sadece yemek hazırlama aşamasında değil aynı zamanda yemeklerin dağıtımı aşamasında da hizmet sunuyor. Bu sayede siz konuklarınız ile ilgilenirken konuklarınıza Yemek servisi yapılacaktır. Sizde tüm bunlar ve daha fazlası için Catering firmaları ile iletişime geçebilir ve organizasyonlarınız için yemek menülerinizi belirleyebilirsiniz. Yemek Firması
Yemek Firmaları Gıda Güvenliğini Nasıl Sağlamaktadır?
Vücudumuzun sağlığı için sağlıklı beslenmek her şeyden önemlidir. Evde yediğimiz yemeklerde buna özen gösterebilirken dışarda yediğimiz yemeklerde buna çok fazla önem gösteremeyiz. Özelliklede Yemek firmalari tarafından sunulan yemeklerin sağlıklı olup olmadığı birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan anayasal değişiklikler ile artık yemek firmaları da çok sık olarak denetleniyor ve sağlıklı yemekler yapmaları sağlanıyor. Peki, yemek firmaları gıda güvenliği için ne gibi önlemler alıyor? Catering firmaları genel olarak yemeklerin yapıldığı yerlere çok fazla önem vermekte ve buranın temizliğini günlük olarak yapmaktadırlar. Ayrıca yemek yapılan bölgeyi böceklerden arındırmak içinde deneyimli ilaçlama firmaları ile düzenli olarak dikkatli bir şekilde ilaçlama yapılmaktadır. Catering firmaları temizlik kadar gıdaların saklanmasına da özen göstermektedir. Her bir gıda lezzetini ve sağlığını kaybetmeyecek şekilde saklanmaktadır. Ayrıca gıdalar kullanılmadan öncede dikkatli bir şekilde yıkanmaktadır. Bu sayede de tüm yemekler önünüze sağlıklı ve lezzetli olarak gelebilmektedir. Bunlara ek olarak yetkili kurumlar tarafından da ani baskınlar ile Catering firmaları denetlenmektedir. Yemek Firması
İstanbul Catering Firmaları Hizmetleri
İstanbul gibi ülkemizin nüfus anlamındaki en kalabalık şehrinde yemek servisi yapabilmek oldukça zor bir iştir. Çünkü şehrin nüfussal yoğunluğu ve trafiği dağıtım işini ziyadesiyle zorlaştırmaktadır. Ancak firmamız bu açıdan herhangi bir sıkıntı çekmemektedir. İlçe şubeleri ve genel merkezi arasındaki mükemmel uyumu ile firmamızİ İstanbul Catering hizmeti anlamında siz değerli müşterilerine en mükemmel en kaliteli ve en profesyonel hizmeti sunmaktadır. Bunun karşılığında da sizlerden oldukça uygun fiyatları talep etmektedir. Fiyatlarımız hem siz değerli müşterilerimizi üzmeyecek hem de firmamızı belli bir oranda kara geçirecek türden fiyatlardır. Bu durumu istediğiniz her zaman ve koşulda kontrol edebilirsiniz. Aradaki bariz farkı görmenizin ardından yemek anlamında kesinlikle ama kesinlikle firmamıza güvenebileceğinizden emin olabilirsiniz. Daha fazla ayrıntıya sahip olmak istiyorsanız hemen www.yemekfirması.com web adresimizi ziyaret etmelisiniz. Ayrıca da telefon numaramız aracılığı ile de firma yetkililerimize ulaşabilir ve yemek organizasyonlarınızı kolay bir biçimde halledebilirsiniz. Haydi siz de kalitenin ve mükemmelliğinin adresi olan firmamız ile tanışın. Yemek Firması
img05
Catering Firmalarında Sıcak Yemek Hizmeti Nasıl Yapılmaktadır?
İnsanların yemek işinden kolay bir biçimde kurtulabilmek adına başvurdukları kurumların başında yemek firmaları gelmektedir. Bu firmalar, müşterileri için yemek yapmakta ve kendilerine götürmektedir. İşte firmamız bu firmalardan yalnızca bir tanesidir. Ancak kalitesi, mükemmelliği ve profesyonelliği tüm bu firmalar içerisinde bir adım öne çıkmaktadır. Firmamızın web adresi olan www.yemekfirmasi.com üzerinden bize sıkça sorulan sorulardan birini iyi bir biçimde yanıtlayabilmek adına bu yazıyı oluşturmuş durumdayız. Bu sorunun içeriği yapmış olduğumuz sıcak yemekler ile alakalıdır. Yemek Catering ile ilgili olarak müşterilerimizin en çok tercih ettiği yemek türlerinden biri sıcak yemeklerdir. Çünkü bu konu ile ilgili başarılı olamayan birçok müşterimiz sıcak yemek siparişi vermektedir. Biz de müşterilerimize tabi ki de yardımcı olmaktayız. Ancak sıcak yemeklerin korunması ve sıcaklığının kaybolmaması adına yapılması gereken şeyler vardır. Bunların başında bu yemeklerin uygun kaplara konulması ve sıcaklığının gitmemesi için düzgünce saklanması gelmektedir. Tüm bunlar düzgün bir şekilde yapıldığı takdirde herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yemek Firması
Catering Firmaları Yemek Dağıtımın Kaç Kişilik Ekip İle Yapmaktadır?
Kişilerin veya kurumların düzenlemiş oldukları yemek organizasyonlarında en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında Catering firmaları gelmektedir. Çünkü bu firmalar hazırlamış oldukları menü ve yemekler ile müşterilerine en iyi bir biçimde yardımcı olmaktadır. Yani onların işlerini kolaylaştırmakta ve kendilerine zamandan tasarruf ettirmektedirler. İşte firmamız da bu yemek firmaları arasındaki en profesyonel en kurumsal ve en kaliteli firmadır. Çünkü seçkin menüleri ve ilkeli hizmet anlayışı ile firmamız kalitesini ortaya koymakta ve müşterilerine harika bir şekilde yardımcı olmaktadır. Ancak biz de firma olarak hizmetlerimizi yaparken bazı şeyleri tam manasıyla uygulamak durumundayız. Yemek dağıtımı herhangi bir Catering firması için oldukça önemlidir. Firmamız da bu konuya ziyadesiyle önem vermekte ve yemek dağıtımını iyi bir şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Konuya dönecek olursak yemek dağıtımı işi uzman çalışan kişiler tarafından halledilmelidir. Yani aracın içindeki şoförü hariç tutacak olursak en az 3 kişinin bu iş için hazır olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde dağıtım kaliteli olabilir. Yemek Firması
Yemek Firmalarında Organizasyonlar Kaç Gün Önceden Yapılmalıdır?
Günümüzde briçok kişi ve kurum yemek işinden kolay bir şekilde kurtulabilmek adına catering firmalarına başvurmakta ve bu firmalara siparişler vermektedir. Ancak her firmanın bu anlamdaki kalitesi ortadadır. Burada size düşen en iyisini seçebilmek adına kapsamlı bir araştırma yapmaktır. Bu araştırmanızı yapmanızdan ardından elinizde tek bir sonuç kalacaktır. Bu sonuç tabi ki firmamız olacaktır. Firmamız İstanbul yemek firması olarak hizmet vermekte ve müşterilerine en kaliteli yemekleri götürmektedir. Organizasyonlarınızın en büyük yardımcısı olan firmamız sayesinde yemek anlamında hiçbir endişe taşımamaktasınız. Ancak organizasyonun düzenlenmesi açısından yapmanız ve uygulamanız gereken bazı şeyler vardır. İstanbul Catering hizmetimizden yararlanmadan önce organizasyon yapacağınız yeri iyi bir biçimde düzenlemeniz gerekmektedir. Ardından düzenleyeceğiniz organizasyona kaç kişinin katılacağını bize bildirmeli ve ona göre bir yemek siparişi almalısınız. Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınız organizasyon ile alakalı herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini biz firma olarak vermekteyiz. Detaylar için internet adresimiz olan www.yemekfirmasi.com adresini lütfen ziyaret edin. Yemek Firması
Yemek Firmaları Menü Programları Nasıldır?
Yemek firmaları, sizlerin yemek organizasyonlarında sizlere en iyi bir şekilde yardımcı olmakta ve istediğiniz türden yemeklerin organizasyonlarınızda yer almasını sağlamaktadır. Biz de firma olarak Catering işinde yer almakta ve müşterilerimize en güzel bir biçimde yardım etmeyi hedeflemiş durumdayız. Müşterilerimizin isteklerine yönelik olarak menü programları hazırlamaktayız. Bu programlarımızın içeriğini müşterilerimiz ile birlikte oluşturmakta ve yeri geldiğinde müşterilerimize tavsiyelerde de bulunmaktayız. Müşterilerimiz bu tavsiyeler arasından uygun bulduklarını bize bildirebilmekte ve menülerinde yer almasını sağlayabilmektedirler. Firmamız ayrıca isteyen müşterilerine yönelik menüler de hazırlayabilmektedir. Yemek organizasyonunun durumuna göre hareket eden ve çeşitli menüler oluşturan firma yetkililerimiz müşterilerimizden tam not almaktadır. İstanbul Catering anlamında kesinlikle ama kesinlikle bizimle çalışmalı ve firmamızdan yemek siparişi vermelisiniz. Hizmetlerimiz ve menülerimiz ile alakalı olarak daha fazla şeyi öğrenebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz. Zaten hizmetlerimizin kalitesini ve ilkeli çalışma yöntemlerimizi gördükten sonra bizi bir daha bırakamayacağınızı ve daima bizden yemek siparişi vereceğinizden emin olabilirsiniz.
Yemek Firmalarında Organizasyonlar Kaç Gün Önceden Yapılmalıdır?
Günümüzde briçok kişi ve kurum yemek işinden kolay bir şekilde kurtulabilmek adına catering firmalarına başvurmakta ve bu firmalara siparişler vermektedir. Ancak her firmanın bu anlamdaki kalitesi ortadadır. Burada size düşen en iyisini seçebilmek adına kapsamlı bir araştırma yapmaktır. Bu araştırmanızı yapmanızdan ardından elinizde tek bir sonuç kalacaktır. Bu sonuç tabi ki firmamız olacaktır. Firmamız İstanbul yemek firması olarak hizmet vermekte ve müşterilerine en kaliteli yemekleri götürmektedir. Organizasyonlarınızın en büyük yardımcısı olan firmamız sayesinde yemek anlamında hiçbir endişe taşımamaktasınız. Ancak organizasyonun düzenlenmesi açısından yapmanız ve uygulamanız gereken bazı şeyler vardır. İstanbul Catering hizmetimizden yararlanmadan önce organizasyon yapacağınız yeri iyi bir biçimde düzenlemeniz gerekmektedir. Ardından düzenleyeceğiniz organizasyona kaç kişinin katılacağını bize bildirmeli ve ona göre bir yemek siparişi almalısınız. Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınız organizasyon ile alakalı herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızın garantisini biz firma olarak vermekteyiz. Detaylar için internet adresimiz olan www.yemekfirmasi.com adresini lütfen ziyaret edin. Yemek Firması


Tabldot Yemek Firması Hizmeti Nasıldır?
Firmamız Catering firmaları içerisindeki en kaliteli, en profesyonel ve en mükemmel firma olarak göz önüne çıkmaktadır. Çünkü yapmış olduğumuz yemeklerimiz ile kalitemizi sizlere ispat etmekte ve mükemmelliğimizi gözler önüne sermekteyiz. Yemeklerimizin çeşitlerini sizlerin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre oluşturmaktayız. Bu da sizlerin nazarında firmamızın değerini artıran şeylerin başında gelmektedir. Yemek servisi ile alakalı olarak müşterilerimizden sıklıkla tabldot yemekle ilgili soruların muhatabı olmaktayız. Bu yemek çeşidimiz ile alakalı en iyisini bizim yaptığımızı bilmeniz son derece önemlidir. Çünkü sizlerin isteklerine göre hareket etmeyi bir borç olarak kabul etmekteyiz. Zaten kalitemiz ve profesyonelliğimiz birçok kişi ve kurum tarafından tescil edilmekte ve herkese net bir biçimde gösterilmektedir. Bu durum da İstanbul Catering anlamında bizi rakipsiz yapmaktadır. Ayrıca kalitemizi daima yükseltme anlamında da bizi sonuna kadar teşvik etmektedir.Siz de hemen yemek hizmetlerimizden yararlanmak için sipariş verebilirsiniz. Firmamızın web adresi olan www.yemekfirmasi.com‘u ziyaret edebilir ve istediğiniz türden bir menü ile alakalı detaylara anında ulaşabilirsiniz. Yemek Firması
Catering Firmalarının Yemekhane Şartları Nasıl Olmalıdır?
Uzun yıllardır Catering sektöründe yer almakta ve profesyonel bir şekilde müşterilerimizin yemekli organizasyonalarına yemek dağıtımı gerçekleştirmekteyiz. İstanbul yemek firması anlamında daima en kalitelisini ve en yenisini müşterilerimize vaat ettiğimizden dolayı hizmetlerimizi en üst seviyede tutmaktayız. Ancak yemek siparişlerinizi halletmekte olduğumuz yemekhanelerimizile ilgili bazı şeyleri bilmeniz gerektiğini düşündük ve buna bağlı olarak da bu yazıyı hazırladık.Yemek Catering işinin geri planında keyifle tükettiğiniz yemeklerinizi yemekhanelerimizde özenle hazırlamaktayız. Yemekhanelerimizde çalışan firma elemanlarımız alanındaki en usta ve en maharetli kişilerdir. Çeşitli yerlerden tebrik, teşekkür ve ödül alan kişiler ile çalışmaktayız. Ardından yemekhanelerimizin kalitesine değinecek olursak başta devletimiz olmak üzere birçok yerden onay almış yerlerde yemeklerinizi üretmekteyiz. Bu konu ile alakalı olarak bizi istediğiniz zaman ve koşulda denetleyebilirsiniz. Böylece sizin de bu konu ile alakalı endişelerinizi en iy bir biçimde gidermiş olmaktayız.Yemekhanelerimiz ile ilgili kafanızda hala bir soru işareti varsa internet adresimiz olan www.yemekfirmasi.com web adresi üzerinden bu işaretleri silebilirsiniz. Yemek Firması
İstanbul Yemek Hizmetleri
İstanbul ülkemizin en kalabalık şehridir. Bu nedenle devamlı olarak ihtiyaçlar artmaktadır. Yemek servisi de artan ihtiyaçlardan yalnızca biri olmaktadır. Sürekli göç alan bu şehirde iş yerleri için devamlı olarak gıda sağlayıcılarına ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra da özel günler için yapılan etkinliklerde de aynı ihtiyaç bulunmaktadır. Günümüzde tüm bu ihtiyaçların karşılanması için catering firması hizmet vermektedir. Firma alternatifinin İstanbul’da oldukça fazla olması nedeniyle hizmet alımı yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Bu sayede yaşanacak sorunların da önüne geçilmektedir. Ayrıca gıda gibi konular sağlık için de önemli olduğundan hem firmaların hem de hizmet alanların dikkatli olması gerekiyor. Böylelikle zehirlenme gibi olayların da önüne geçilmektedir. Yemek firmaları üzerine yapılan resmi denetimler de kişilerin içini rahatlatan unsurlardan olmaktadır. Bu sayede sorunlu olan firmalar piyasadan temizlenmekte ve sektörün suiistimal edilmesinin önüne geçilmektedir. Fakat İstanbul ilinde ihtiyaçların yüksek olması nedeniyle bu konuda problemler yaşanabiliyor. Burada da sorumluluk müşterilerin tercihlerinde oluyor. İstanbul yemek firması hizmeti almak isteyenlerin bu tür ayrıntıları göz önünde bulundurmasıyla birlikte sorunlar da çözülmüş olmaktadır. Yemek Firması
Catering Firmalarında Denetlemeler Nasıl Olmaktadır
Yemek firmaları günümüzde yasal olarak özel denetimlere tabii olmaktadır. İş güvenliği uzmanlarının yanı sıra gıda mühendisleri tarafından da denetimler yapılmaktadır. Bu denetimler yemek menüsü, mutfağın temizliği ve güvenlik gibi pek çok kaleme ayrılıyor. Firmaların bu konuya özen göstermesi hizmet kalitesini de yükselten unsurlardan biridir. Bu sayede müşterilerin memnuniyeti de sağlanmakta ve devamlı olarak hizmet alım yapılmasının önü açılmaktadır. Catering firması açmak isteyenlerin de bu durumları göz önünde bulundurması gerekiyor. Devamlı olarak çalıştırılması gereken uzmanların da olduğunu hatırlatmak burada önemli bir nokta gibi durmaktadır. Gıda mühendisi yemeklerin yapımını kontrol etmekte ve numunelerini de alabilmektedir. Böylelikle istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçilmektedir. Yemek servisi hizmeti almak isteyenler için de denetim yapıldığı kesin olan yerlerin seçimi önemli oluyor. Bu sayede müşterilerde kendi üzerilerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte ve kendi sağlıklarını korumaktadır. İstanbul catering hizmetlerinde daha fazla dikkat edilmesi gereken yerlerden birdir. Zira kalabalık nedeniyle denetim bir ölçüde zorlaşmakta ve istenmeyen olayların önü açılabilmektedir. Yemek Firması
Catering Firmaları Nasıl Olmalıdır?
Yemek servisi ihtiyacı günümüzde gittikçe artıyor. Firma sayısı da bu ihtiyacın doğrultusunda yükseliyor. Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak yemek ihtiyaçlarını karşılayan firmalar da bulunuyor. Her semtte menüler farklı olabilmektedir. Ancak bundan daha önemli olan nokta sağlık ve temizlik oluyor. Gıda gibi önemli bir konuda bu iki noktanın atlanması herkes için büyük tehlike içermektedir. Pek çok hastalığın temel sebebi de yanlış beslenme olabiliyor. Bu yüzden özellikle çalışanları için catering firması hizmeti alanlar kalori hesaplamalarına ve denetlemelere fazlasıyla dikkat etmektedir. Bu sayede çalışanların düzgün beslenmesi sağlanarak iş verimi de artırılmaktadır.Günümüzde firmalar için önemli olan diğer bir nokta da hizmet kalitesi oluyor. Servis hizmetlerinin zamanında ve doğru bir biçimde yapılması ise gerekli bir durum olmaktadır. Buna dikkat eden yemek firmaları piyasada daha başarılı bir konuma ulaşmaktadır. Bu sayede rakiplere karşı üstünlük sağlanmasının da önü açılmış oluyor. Ayrıca gıda hizmetleri en fazla dikkat edilmesi gereken sektörlerden biri olmaktadır. İstanbul yemek firması sektöründe konumlarını yükseltenler de bu ve benzer noktalara dikkat etmekte ve hizmetlerini bu çerçevede belirlemektedir. Yemek Firması
İstanbul Yemek Firmaları Hizmeti
Günümüzde pek çok iş yeri yemek servisi hizmetlerini firmalar aracılığıyla alıyor. Gıda gibi önemli bir konunun işin uzmanlarına bırakılması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Talep edilen hizmete göre de İstanbul ilinde pek çok firma bulunmaktadır. Ayrıca semtlere göre yemek tercihleri de değişebiliyor. Bu nedenle en uygun firmayı bulmak hem sağlık açısından hem de maddi konularda oldukça yararlı oluyor. Yemek firmaları üzerine günümüzde uygulanan denetim nedeniyle de bu konuda pek zorluk yaşanmıyor. Bu sayede firmaların en temel ihtiyaçları ile ilgili sorunları da çözümlü olmaktadır.Günümüzde bireysel olarak da catering firması üzerinden hizmet alma ihtiyacı doğabilmektedir. Düğün, nişan ya da doğum günleri gibi özel etkinliklerin yanı sıra toplantılar için de yemek talebinde bulunmak mümkün oluyor. Böylelikle misafirlere mahcup olunmasının da önüne geçiliyor. İstanbul’da bu konuda oldukça fazla alternatif bulunmaktadır. İstanbul yemek firması seçenekleri ile isteyen herkes için alternatif sunan bir şehir olarak ayrıcalıklı bir konumda bulunmaktadır. Bunlardan yararlanmak için farklı seçenekleri değerlendirmek yeterli oluyor. Yemek Firması

img13
Catering Firmaları Her Hafta Ayrı Bir Menü Çıkartmak Zorunda mıdır?
Yemek firmaları gıda ve beslenme gibi özel bir alanda hizmet vermektedir. Bu nedenle belirli standartlara tabii olmaları zorunlu olmaktadır. Bu standartlardan biri de çıkardıkları menülerdir. Menülerin verilen hizmete göre aylık ya da haftalık olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılan yemeklerin malzeme seçimleri de önemli olmakta ve denetimleri yapılmaktadır. Denetim durumları ile birlikte zehirlenme gibi olayların sebebi daha net olarak tespit edilebiliyor. Günümüzde catering firması hizmetlerinin standartları ülkemizde gün geçtikçe yükselmektedir. Bu durum menülerin değişme aralığına da yansımaktadır. Ayrıca çalışanları için bu hizmeti alanlar kontrollerin daha fazla yapıldığı firmaları tercih etmektedir. Yemek servisi hizmeti almak isteyen pek çok kişi de menüleri dikkatli biçimde inceliyor. Çünkü damak tadı ülkemizde önemli bir durum olarak ortaya çıkıyor. Özel günleri için bu hizmeti alanlar ise menülere daha fazla dikkat etmek zorunda kalıyor. Böylelikle misafirlere karşı mahcubiyetin de önüne geçilmiş olmaktadır. İstanbul catering hizmeti almak isteyenler için de menülerin içerikleri ve kalitesi oldukça önemli olmaktadır. Hizmetlerin yüksek standartlarda tutulması ise firmaların tercih edilirliğini artıran bir unsur oluyor. Yemek Firması
Catering Firmalarında Denetlemeler Nasıl Olmaktadır
Yemek firmaları günümüzde yasal olarak özel denetimlere tabii olmaktadır. İş güvenliği uzmanlarının yanı sıra gıda mühendisleri tarafından da denetimler yapılmaktadır. Bu denetimler yemek menüsü, mutfağın temizliği ve güvenlik gibi pek çok kaleme ayrılıyor. Firmaların bu konuya özen göstermesi hizmet kalitesini de yükselten unsurlardan biridir. Bu sayede müşterilerin memnuniyeti de sağlanmakta ve devamlı olarak hizmet alım yapılmasının önü açılmaktadır. Catering firması açmak isteyenlerin de bu durumları göz önünde bulundurması gerekiyor. Devamlı olarak çalıştırılması gereken uzmanların da olduğunu hatırlatmak burada önemli bir nokta gibi durmaktadır. Gıda mühendisi yemeklerin yapımını kontrol etmekte ve numunelerini de alabilmektedir. Böylelikle istenmeyen durumların yaşanmasının önüne geçilmektedir. Yemek servisi hizmeti almak isteyenler için de denetim yapıldığı kesin olan yerlerin seçimi önemli oluyor. Bu sayede müşterilerde kendi üzerilerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte ve kendi sağlıklarını korumaktadır. İstanbul catering hizmetlerinde daha fazla dikkat edilmesi gereken yerlerden birdir. Zira kalabalık nedeniyle denetim bir ölçüde zorlaşmakta ve istenmeyen olayların önü açılabilmektedir.
Catering Firması Kurmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
Catering firması kurmak ayrı bir titizlik gerektirmektedir. Şirket kurulması için gerekenler yasalar tarafından belirlenmektedir. Bunlara dikkat etmek oldukça önemli olmaktadır. Ayrıca günümüzde gıda ile ilgili verilen hizmetler farklı bir çerçevede değerlendiriliyor. Firmaların devamlı olarak denetime açık olması ve kendileri için hazırlanan özel şartlara dikkat etmesi gerekiyor. Devlet yöneticileri de bu konuda denetimi oldukça sıkı tutmaktadır. Bu nedenle yasalarla belirlenen personellerin ve denetleyicilerin çalıştırılması da oldukça önemli oluyor. Yemek firmaları bu konuları göz önünde bulundurduğunda hizmet kalitesinde de büyük bir yükseliş yaşıyor. Bu sayede kar oranlarında da artış görülmekte ve hizmet alan sayısı da paralel olarak artmaktadır. Temizlik, kalite ve yemeklerin standardı da dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Bu konuda yapılan hatalar öncelikle firmaları olumsuz etkiliyor. Yemek servisi ihtiyacının ise daima devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle daha uzun süre için hizmet vermeyi amaçlamak oldukça faydalı olmaktadır. İstanbul yemek firması konusunda devamlı olarak ihtiyaçların artması nedeniyle de bu alanda hizmet vermek isteyenlerin dikkatini çeken yerlerden biridir.
Catering Firmalarında Gıda Mühendisi Olmak Zorunda mıdır?
Yemek firmaları özel denetime tabii olmakla beraber iç denetimlerini de yapmak zorundadır. Bu noktada gıda mühendisi çalıştırılması zorunludur. Yemeklerden alınan numunelerin kontrol ettirilmesinden sorumlu olan kişi de alanında uzman olan gıda mühendisleridir. Bu sayede olumsuz durumların önüne geçilmekte ve firmaların sağlıksız besinleri sunması ile ilgili yaşanan durumlar da engellenmektedir. Ayrıca yasal olarak da mühendisler denetime tabii tutulmakta ve sınırlı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu durum ile birlikte görülüyor ki ülkemizde catering firması hizmetleri ciddi biçimde yürütülüyor. Böylelikle bu şekilde hizmet almak isteyenler için de firmaları sorgulayabilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Gıda ve diğer yemek hizmetlerinin sadece lezzetten ibaret olmadığını unutmamak gerekiyor. Kullanılan malzemeler ve yemeğin yapıldığı ortam da bu noktada oldukça önemli olmaktadır. Yemek servisi üzerine yapılan denetimlerin önemli bir kısmı da bu çerçevede gerçekleşmektedir. Bunlara dikkat etmeyen firmaların hizmet verme yetkisi elinden alınmaktadır. İstanbul catering hizmetleri üzerine seçim yaparken aynı durumları göz önünde bulundurmak ve kararı buna göre vermek gerekiyor.
İstanbul Yemek Firmaları Hizmeti
Sağlık ve gıda sektöründe yer aldığımız İstanbul yemek firması dahilinde müşterilerimiz için kaliteli catering hizmeti vermekteyiz. İstanbul’da yer alan lezzetinden emin olduğumuz yemek firmaları ile siz değerli müşterilerimiz için şirket içinde gıda hizmeti gerçekleştiriyoruz. Kurum ve kuruluşlar için personel sayısına bağlı olarak hazırlanan yemeklerin kendi şirket elemanlarımız ile istenilen yere ulaştırılması ve servis edilmesi işlemlerini güvenli adımlar ile yürütüyoruz. Gün içerisinde çalışma koşullarına bağlı olarak yorulan ve enerji ihtiyacını karşılamak üzere yemek yeme ihtiyaç duyan çalışanlar ve işverenler için doyurucu menüler aracılığı ile lezzetli yemek hizmeti sunuyoruz. Yemek sektörü söz konusu olduğundan verdiğimiz hizmeti başlangıçtan sona kadar her daim aynı kalitede devam ettirebilmenin önemini bilerek çalışıyoruz. İstanbul catering hizmetimiz için bizimle web sitemiz aracılığı ile ya da telefon numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Müşterilerimizin memnuniyeti açısından kişi sayısının az olmasını bir problem olarak görmeden her türlü talebi karşılamaya çalışıyoruz. Sadece şirket için değil özel davet ve organizasyonlarınız için de kişi sayısına bağlı olarak hizmet vermekteyiz.
Catering Firmaları Nasıl Olmalıdır?
Catering firması olabilmek, sunulan kaliteyi düşürmeden aynı hizmeti devam ettirerek müşterilerin beklentilerini her daim karşılayabilmeyi gerektirir. Bu aşamada sunduğumuz hizmeti sadece ilk zamanlar değil, her daim düzenli olarak karşılıklı memnuniyet içerisinde sağlayabilmek adına kalitesine güvendiğimiz hijyen koşullarından emin olduğumuz gerekli belgeler ile tasdik edilmiş istanbul yemek firması ile yolumuza devam etmekteyiz. Müşterilerini, sağlık koşullarını, çalışanlarını ve memnuniyeti esas alarak çalışan yemek firmaları ile anlaşmalar yaparak bu sektörde kalıcı olabilmeyi hedefledik ve siz değerli müşterilerimiz için catering hizmeti vermekteyiz. Catering firması olabilmenin ana koşulu yapılan işi aynı kalite esasları dahilinde sürdürebilmek ve müşteri potansiyelini her koşula uygun hale getirebilmektir. İyi bir catering firması olabilmek kişi sayısına bağlı kalınmadan her türlü iş ve organizasyon için kaliteyi uygun fiyat avantajı ile buluşturarak lezzetli yemekler eşliğinde sunabilen firmalar ile çalışmayı gerektirir. Bu bağlamda her müşterimiz için uygun olan hizmeti sağlayabilmek adına pek çok farklı firma ile hızlı kontaklar dahilinde iletişime geçmekteyiz.
Catering Firmalarındaki Gıda Mühendisi Neler Yapmaktadır
Catering firması olarak sektörde yasal yükümlülükleri yerine getirmiş bir firma olarak yer alabilmek adına firma bünyesinde en az bir mühendis bulundurulmak zorunludur ve bu mühendis firmalar için menü belirlemeleri yapar. İstanbul catering dünyasında hizmet veren firmaların kalitesi ve gıdaların tedarikçilerinin denetimi dönemsel olarak gıda mühendisleri tarafından raporlanır. Gıda mühendisleri besinlerin hangi besinlerle uyumlu olacağını gıda kodeksine uygun olarak bildikleri için menü oluşturma aşamasında konsepti daha rahat hazırlarlar. Firma bünyesinde var olan analiz laboratuvarlarında ürünlerin besin değerlerinin analiz edilmesi aşamasında gıda mühendisleri görev alırlar. Bu koşullara bağlı olarak da tedarikçi firmanın devamlılığı sağlanır. İstanbul yemek firması çalışanlarının bilgilendirilmesi ve hijyenik olarak donanmış bir biçimde işine devam etmesi aşamasında gıda mühendisleri tarafından eğitimler sağlanır. Sağlık koşulları ve besin değerleri hakkında gerekli açıklamaları çalışanlar ile paylaşarak daha kaliteli üretim ve hizmet yapılması amaçlanır. Gıda güvenliği ve kalite standartlarına uygunluğu öncelikli olarak gıda mühendisi tarafından denetlenir ve raporlanır. Catering Firmaları
Yemek Servisi Nasıl Yapılmalıdır
Yemek servisi yapılırken konsept dahilinde hareket etmek gerekmektedir. Catering firması tarafından sağlanan yemek firmasının görevlendirmiş olduğu personel uygun giyim tarzı ile hijyenik koşullarda servis yapmalıdır. Düğün, davet, iş yemeği, kokteyl ve daha pek çok farklı organizasyon için belirlenen menüler farklılık göstermekte ve mekan değiştiği için uygun giyim tarzı tercih edilmelidir. Firmanın belirlemiş olduğu menüde yer alan yemekler belirli bir sırada davetlilere sunulmalı ve bu süreç planlananın dışına çıkılmadan tamamlanmalıdır. Yemek firmaları tarafından tedarik edilebilen malzemeler ve sunum personeli, kaliteden ödün verilmeyecek biçimde hazırlanmalıdır. Yemek servisi sırasında gıda mühendislerince hazırlanan menüye ekleme ya da eksiltme gibi durumlar yapılmamalıdır. Müşterilerin memnun kalması ve tekrar tekrar tercih edilebilmek açısından organizasyon sonunda hoşnut ayrılmaları sağlanacak biçimde nezaket koşulları dahilinde hizmet sunulmalıdır. Yemek servisi öncesinde sıcaklık kontrolü yapılmalı ve yemeğin müşterilere sıcak bir biçimde ulaşması sağlanmalıdır. Toplu verilen yemeklerde hızlı servis yapılarak sıcak servis biçimi desteklenmelidir. İş yemekleri ve kokteyllerde sunum standartlarına dikkat edilmelidir.
Catering Firmasındaki Denetlemelerin Süresi Ne Kadardır
İstanbul catering bünyesinde yer alan yemek firmaları gıda birimlerince denetlemelere tabi tutulurlar. Bu aşamada besinlerin değerleri ölçülecek biçimde numuneler alınır ve incelenir. İnsanların gıda açısından herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmaması için denetlemeler belirli aralıklarla sık olacak biçimde devam ettirilir. Denetlemeler belirli firmalar tarafından senelik olarak gerçekleştirilir ve raporlanarak ilgili birimlere teslim edilir. Bunun dışında birlikte çalışılan catering firması tarafından da aylık ya da haftalık olarak kısa denetimler ile disiplin sağlanması da mümkündür. Bu şekilde düzenli bir çalışma ortamı sağlanarak kalitenin devamı için adım atılmış olunur. Şirket denetimi yapılırken bağımsız uzmanlar tarafından nesnel olacak biçimde yönetim standartlarına uygun olarak çalışmalar gerçekleştirilir. Yemek catering alanında belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak hem ekonomik olarak hem de hijyenik olarak firmanın içinde bulunduğu koşullar değerlendirilir. Profesyonel olarak hizmet verebilmek adına bu işlemlerin özgür bireyler tarafından doğru yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Denetlemeler haber verilmeden senelik olarak uygulanır.
Catering Firmalarında Gıda Denetlemesi Nasıl Yapılmaktadır?
Şirket öğle yemekleri ya da özel gün ve organizasyonlarınız için catering hizmeti sunduğumuz firmamız dahilinde yer alan yemek firmaları uzman birimler tarafından denetim altında tutulmaktadır. Periyodik süreçlerde gerçekleşen bu denetimler, gıda güvenliği ve kalitesi hakkında çıkartılan yönetmeliğe uygun olarak yapılmaktadır. Çalışmakta olduğumuz firmaların ISO tasdikli belge, gıda sicil sertifikası gibi resmi belgeleri bulundurmaları karşılığında güvenilir hizmet koşulları oluşturarak müşterilerimize bu firmalar aracılığı ile yemek hizmeti sunmaktayız. Catering firması olarak yol aldığımız gıda sektöründe çalıştığımız yemek firmalarının hijyen açısından denetimleri uzman kişiler tarafından yapıldıktan sonra üretime devam etmeleri için onay verilmektedir. Kullanılan ürünlerin gıda kodeksine uygunluğuna bakılarak hangi aşamalarda pişirildiği yıkandığı ve buradaki çalışanların hijyen açısından kılık kıyafeti gibi pek çok detay durum puanlama cetvelinde ölçülmektedir. Değerlendirme sonrasında İstanbul yemek firması uygun bulunuyorsa gıda denetiminden onay alır ve bizler gönül rahatlığı ile kaliteli hizmet anlayışı dahilinde müşterilerimize hem özel gün için hem de personel yemeği olarak yemek servisi sunmaya devam edebiliriz.
Catering Firmasındaki Denetlemeler Nasıl Olmalıdır
İstanbul catering bünyesinde yer alan firmaların denetimi aşamasında hazırlanan menülerin hangi hızda hazırlandığı ve müşteriye ne şekilde nasıl bir zaman diliminde ulaştırıldığı kontrol edilmektedir. Müşteriler ile anlaşma sağlanırken belirlenen menü dahilinde yer alan tüm içeriğin kusursuz ve eksiksiz olarak hazırlanıp sunulması hakkında yakın takip yapılmalıdır. Catering firması, bünyesinde çalıştırdığı diğer yemek firmaları ile sektörde tanınır ve kalıcı hale gelir. Bu nedenle firmalar ile catering hizmeti veren kuruluşun bir bütünlük içerişinde çalışması gereklidir. Yemek firmaları hem hijyen bakımından hem de lezzet olarak kalite kontrolüne tabi tutulmalı ve kaliteden uzaklaşan firmalar ile çalışma ortaklığı tekrar gözden geçirilmelidir. Özel davet ve organizasyonlarda verilen menünün tam servisinin zamanlama sınırına takılmadan yapılabiliyor olması catering firma çalışanı tarafından raporlanır ve firmanın çizelgesine eklenir. Denetlemeler aylık ya da haftalık olarak devam eder. Kalite düşüklüğü ile karşı karşıya kalınan firmalar ile müşteri memnuniyetini sağlayacak biçimde uzlaşmalar sağlanmaya çalışılır. Yemek firmaları müşterileri yanıltmadan dürüstlük çerçevesinde çalışmalıdır.
Catering Firmaları Menü Değişimi Nasıl Yapmaktadır?
Ciddi bir iş olan gıda sektöründe yer alan catering hizmeti, yemek catering firmaları tarafından belirlenen ve müşteri istekleri odaklı olarak devam eden menüler dâhilinde gerçekleştirilir. Personel yemeklerinde menü belirlenirken haftalık ya da aylık olarak değişim programları uygulanır. Bu aşamada verilen yemeklerin belirli bir kompozisyonda olmasına özen gösterilir. Bunun nedeni ise insanların öğün olarak aldıkları bu besinlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olmasıdır. Güzel sunumla hazırlanan lezzetli yemekler ile personelin çok daha motive bir biçimde çalıştığı araştırmalar sonucunda bulgu olarak elde edilen verilerden biridir. Yemek servisi aşamasında insanların sebze, et, bakliyat gibi besin değeri farklı ürün gruplarını farklı günlerde tüketmesi odaklı hareket edilmelidir. Catering firması olarak bireylerin kaliteli hizmet koşullarında sunulan lezzet standartı yüksek yemekler ile motive olmasını amaç edinmiş olarak çalışıyoruz. Menü değişim programları her daim kaliteyi devam ettirebilmek ve daha farklı yemekler sunarak insanların sıkılması engellemek için önemli bir durumdur. Yemek firmaları periyodik olarak yemek menüsünde değişim yapmalıdır.
İstanbul Yemek Firmaları Hangi Konulara Dikkat Etmelidir
İstanbul yemek firması olarak bir catering işinde iseniz kalite standartlarınıza ve hijyen koşullarınıza dikkat etmeli, her daim özenli servis anlayışı ile lezzet sunmalısınız. Gıda sektörü hatalara izin vermeyen bir sektör olduğundan hazırlamış olduğunuz yiyeceklerin birbiri ile uyumlu olması ve sağlık açısından uygunluğu çok büyük önem arz etmektedir. İstanbul catering aracılığı ile hizmet veren yemek firmaları arasında yer almak için kaliteyi uygun fiyat avantajı ile lezzetle buluşturacak biçimde sunmanız gerekiyor. Çalışma alanınızda mutfağın ve kullanılan gereçlerin gerekli hijyen koşullarına uygun olması, çalışanların kendi kişisel bakımına, temizliğine özel gösteriyor olması gerekmektedir. Mutfak personelinin ve yemek servisi yapan firma personelinin üniforma ile temiz koşullarda çalışıyor olması da duruma pozitiflik sağlayacaktır. Yemek catering alanında yer alan tüm firmaların sağlık koşullarını ve gıda kodeksine uygunluğunu belgeleyen sertifikaları edinmiş olması gereklidir. Menü hazırlanırken kendini tekrara eden menüler ile sıkıcı yemek menüsü oluşturmak yerine değişimli menüler ile müşteriyi memnun edebilmek ön koşul olmalıdır.
Catering Firmalarında Gıda Mühendisi Olmak Zorunda mıdır?
Catering firması olabilmenin koşuları arasında, firma bünyesinde çalışacak en az bir gıda mühendisinin belgelendirilmesi koşulu yer almaktadır. Gıda mühendisleri besinlerin birbiri ile kompozisyonu aşamasında üst düzey bilgiler dahilinde eğitim almış olduklarından daha profesyonel menü içerikleri hazırlayabilirler. Menü hazırlanma aşaması mühendis denetiminde olmak zorundadır. Hazırlanan menülerin haftalık ya da aylık olarak değişim içerisinde olması da gıda mühendisleri tarafından belirlenen ölçütlere bağlı olarak gerçekleştirilir. İstanbul yemek firması içerisinde gıda mühendisi bulunma koşulu ayrı, catering firmasında bulunma koşulu ayrıdır. Catering firmasında denetim işinden sorumlu olmak üzere gıda mühendisi bulunmak zorundadır. Menüde yer alan ürünlerin müşteriye sunulması aşamasında müşteri güvenini sağlayabilecek profesyonellikte adımlar atabilmek adına catering firmasındaki gıda mühendisi ile müşteri görüşmesi yapılır. Gıda mühendisi tarafından hazırlanan menüler içerisinden müşterinin isteği ile mühendisin uygun gördüğü gıdalar ortak paydada buluşturularak ilgili firmaya iletilir. Yemek firmaları da aynı özenle kaliteden ödün vermeden siparişleri doğru zaman aralıklarında hazırlayarak müşterilere ulaştırırlar.
İstanbul Catering Hizmeti
İstanbul catering hizmetleri konusunda fazlasıyla seçenek bulunan bir şehir olmaktadır. Şehrin nüfusu nedeniyle ihtiyaçlar devamlı olarak artıyor. Ayrıca iş alanları için de yemek konusunda büyük ihtiyaçlar bulunuyor. Bu sebeple de hizmet veren firmaların sayısı her geçen gün karşılanmakta ancak buna rağmen ihtiyaçlar tamamen karşılanmamaktadır. Bunun yanı sıra pek çok başarılı firmayla karşılaşmak mümkün oluyor. Bunlar da genellikle tercihlerde ilk sıralarda yer alıyor. Çünkü bu sektörde hizmet ve ürün kalitesi fazlasıyla önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul yemek firması hizmeti alanlarda bu iki faktöre fazlasıyla önem veriyor. Ayrıca sağlığın ve beslenmenin söz konusu olduğu bir alanda dikkat edilmesi de hiçbir şekilde şaşırtıcı olmamaktadır. Aksine bu durum gerekli şartlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sektörde bu durumdan fazlasıyla etkileniyor ve hizmetine dikkat etmeyen firmalar kısa sürede piyasadaki etkinliğini kaybetmekte, kapanma yolunda ilerlemektedir. Catering firması konusunda kararsız kalanların da bu durumlara dikkat etmesi seçimlerini kolaylaştırıyor. Böylelikle sorun yaşamayacakları bir firmadan hizmet almaları da mümkün olmaktadır.
Catering Yemek Firmaları Ne Kadar Süre ile Denetlenmelidir?
Yemek catering alanında hizmet veren firmalar düzenli denetimlerden geçmektedir. Bu denetimlerin temel nedeni alanın beslenme ile ilgili olmasıdır. Verilen hizmetlerin kalitesi insan sağlığını doğrudan etkileyen bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle de ülkemizde ilgili bakanlıklar tarafından gerekli denetlemeler yapılmaktadır. Öncelikle çalışanlar belirli muayenelerden düzenli olarak geçmektedir. Bu muayenelerin üç ayda bir yapılması şart koşulmaktadır. Altı ayda bir ise iş güvenliği denetimleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra günlük yemek numunelerinin saklanması da yine zorunluluklar arasında yer alıyor. Her hangi bir sorun durumunda numunelerden tespitlerin yapılması mümkün olmaktadır. Bunların yanı sıra yine Sağlık Bakanlığı tarafından denetlemeler yapılmaktadır. Belirli sürelerde bakanlık yetkilileri yemek firmaları üzerinde denetimlerini yaparken habersiz denetimler de yapılabilmektedir. Bu durumun sonucunda daha güvenli bir hizmet verilmesi ve firmaların sağlığa uygun çalışmalarının sağlanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra yine bağlı bulunan vergi dairelerinin ve belediyelerin işletmeleri kontrol etme hakkı bulunmaktadır. Bu sayede catering firması hizmetleri daha güvenli bir şekilde verilebilmekte, insan sağlığı korunmaktadır.
Catering Firması Hizmeti Nasıl Olmalıdır?
Yemek firmaları yaşamsal açıdan fazlasıyla önemli olan bir konuda hizmet vermektedir. Bu nedenle hizmet standartlarının yüksek olmaları gerekmektedir. Günümüzde de pek çok firma ve devlet bu konuda önemli adımlar atmaktadır. Öncelikle firmaların yemek çeşitlerinin standartlara uygun olması önemli konulardan biridir. Ayrıca hizmet verilen kişiler ya da kurumlara uygun çeşitlerin belirlenmesi de gerekiyor. Bunun yanı sıra yemek kalorilerinin hesaplamaları da ayrı bir önem içeriyor. Bu nokta sağlık açısından da önemli olmaktadır. Catering firması hizmeti veren firmaların yemeklerde kullandıkları malzemelerin kalitesi ise daha fazla önem içeriyor. Kaliteli malzemelerin kullanımı sağlık için önemli olurken bunun tersinin yapılması ölümle sonuçlanan zehirlenmelere dahi sebep olabilmektedir. Bu noktada gerekli denetimlerin yapılması konusunda da günümüzde çalışmalar devam ediyor. Ayrıca yemek servisi kalitesi de bahsedilmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Hizmetin sunum şekli de başarılı olmak zorundadır. Bu çerçevede davranan firmalar farklarını kısa sürede kanıtlamakta ve başarıya ulaşmaktadır. Ayrıca bu durumlar kişi ve kurumların hizmet alımlarını da etkileyen durumlardan oluyor.
Yemek Firması Standart Kapsamı Nedir?
Yemek catering hizmetleri çalışma alanı nedeniyle fazlasıyla önemli olmaktadır. Çünkü beslenme sağlığı doğrudan ilgilendiren konulardan biridir. Bu nedenle de bu alanda çalışan firmaların çalışma şekilleri ayrı bir standart kapsamında yürütülmektedir. Böylelikle daha sağlıklı ve başarılı bir hizmetin verilmesi sağlanmakta, yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçilmektedir. Bunun yanı sıra zehirlenme gibi pek çok sorun gıda nedeniyle olabilmekte ve sonuçları ölüme kadar varabilmektedir. Yemek firmaları standart kapsamını ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Standart kapsamına binanın, mutfağın uygunluğu da dâhil olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan malzemeler denetlenmektedir. Ayrıca çalışanların gerekli muayenelerinin yapılması da önem verilen noktalardan birisidir. Bunun yanı sıra ülkemizde bu alanda devlet tarafından yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bu durum sonucunda her geçen gün daha fazla standart getirilmekte ve denetlemeler artırılmaktadır. Catering firması açılması bu nedenle pek de kolay olmayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sağlığı ilgilendiren bir durum olması nedeniyle bu gereklilikler insanların içini rahatlatıyor.
Catering Firması Kurmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Catering firması kurmak için gerekli olan pek çok şart bulunmaktadır. Bu şartlara uyulmaması firmanın kurulmasına veya çalışmasını devam ettirmesine engel olacak durumlar arasında yer alıyor. Öncelikle firmanın açılacağı bölgede bulunan belediyeye gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. Ruhsatların ve izinlerin alınması ilk şartların başında geliyor. Bunun yanı sıra vergi dairesi işlemleri de şirket açılırken yapılması gereken işlemlerden olmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli onayların alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra onay alınması gereken bakanlıklara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da dâhil olmaktadır. Bunun yanı sıra yemek servisi verecek firmaların taşıma, mutfak ve servis koşullarının uygun olması gerekmektedir. Ayrıca firmanın kurulduğu binanın işe ve evreye uygunluk konusunda gerekli izne sahip olması da önemli noktalardan biridir. Daha pek çok ayrıntı da bu alanda hizmet vermek isteyenler için zorunluluk taşımaktadır. Ancak bunların en önemlileri yukarıdakiler olmaktadır. Ayrıca yemek firmaları sağlığı ilgilendiren bir konu olduğundan devlet bu konuda fazlasıyla dikkat etmektedir.
Catering Yemek ve Organizasyonları
Günümüzde pek çok sebeple yemek servisi alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Düğünler, etkinlikler, kokteyller organizasyonlardan sadece bir kaçı oluyor. Bunların pek çoğunda yemek hizmeti alınması gibi durumlar ortaya çıkıyor. Misafirlerin başarılı bir şekilde ağırlanması ve ikramların sunulması da bu çerçevede gerekliliklerden yalnızca birisidir. Ancak organizasyonlarda sunulan ikramların ve servisin kalitesi fazlasıyla önemli bir noktadır. Bu nokta da ise gidilmesi gereken yer catering firması oluyor. Bu firmalar ihtiyaç duyulan yemek hizmetlerini karşılamakta ve bunların tümünü hazır olarak sunmaktadır. Bu sayede de organizasyon sahiplerinin rahat olması mümkün oluyor. Ayrıca yemek gibi bir sorunla uğraşılmaması da böylelikle mümkün bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü etkinliklerin en büyük sorunlarından birisi de yiyecekler olmaktadır. Bunun yanı sıra etkinliklerde yemek firmaları arasında seçim yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Sunumun yanlış ya da yiyeceklerin sorunlu olması büyük problemlere sebep olacaktır. Ayrıca yemeklerin kalitesiz olmasının sonucu büyük problemlere kadar varabilecek durumlar arasında yer alıyor. Bu nedenle bu konuda bilinçli olmak gerekmektedir.
Catering Firmaları Sağlık Bakanlığı Onaylı mıdır?
Yemek firmaları beslenme alanında hizmet vermektedir. Bu nedenle çalışma koşulları diğer sektörlere nazaran daha önemli konumda bulunmaktadır. Yaşanacak herhangi bir olumsuzluk insan hayatını etkileyecek durumda bulunabilmektedir. Bu nedenle firmaların açılması için gerekli pek çok şart bulunuyor. Bu şartlardan birisi de Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli onayların alınması oluyor. Çalışma koşulları, binanın, mutfağın sağlık koşullarına uygunluğu devlet tarafından yapılan denetlemelerin kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle de pek çok yerden onay ve izin alınmaktadır. Ayrıca çalışmalara başlanmadan önce tüm şartlara uygunlukların kanıtlanması gerekiyor. Bakanlıklar da bu alanda standartlar belirlemekte ve bu uygunlukları denetlemektedir. Catering firması hizmetinin önemi nedeniyle bu durumlar fazlasıyla anlaşılır olmaktadır. Ayrıca sağlık denetlemeleri sonucunda yaşanabilecek kötü olaylar da engellenmiş oluyor. Bu çerçevede uygun çalışma koşullarına sahip olmayan mekânlarda hizmet verilmesinin de önüne geçiliyor. Günümüzde gerekli olan bu denetimler Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli biçimde yapılmaktadır. Bu sayede yemek firmaları hizmetinin kişi ve kurumlara sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi sağlanmaktadır.
Yemek Firmaları Kaç Çeşit Yemek Yapmak Zorundadırlar?
Yemek firmaları farklı sektörler için hizmet vermekte ve insanların yiyecek ihtiyacını karşılamaktadır. Öncelikle firmaların menülerinde bulunan yemek çeşitlerin büyük önemi bulunmaktadır. Bu çeşitlerin uzmanlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca yemeklerden numuneler alınmakta ve bu numuneler de gerekli laboratuarlarda denetimden geçmektedir. Kalori hesapları dahi yemeklerde önemli olmaktadır. Bu noktada çıkarılan yemek sayısı da ayrı düzenlemelere tabi tutulmaktadır. Fakat bu düzenlemeler hizmet verilen yerlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin fabrikalarda ya da şantiyelerde işin niteliğine göre yemeklerin özellikleri belirlenmekte ve gereken kalori hesaplamaları dahi değişmektedir. Bu durumlar yemek çeşitlerinin sayısını da etkilemektedir. Yemek servisi hizmeti alırken de bu faktörlerin göz önünde bulundurulması, gerekli niteliklere dikkat edilmesi fazlasıyla önemli oluyor. Günümüzde bu alanda hizmet veren firmaların gerekli niteliklere sahip olması yaşanabilecek sorunları da engelleyecektir. Bunun yanı sıra catering firması sayısının fazla olmasıyla birlikte seçim yapılması da kolaylaşıyor. Bu sayede nitelikleri yeterli olan firmaları bulmak kolaylaşırken daha kaliteli hizmet almak da mümkün olmaktadır
İstanbul Yemek Firması Çalışma Yapıları
İstanbul yemek firması hizmetlerine rahatlıkla ulaşılabilen bir şehir olmaktadır. Organizasyonlar, etkinlikler ya da kokteyller için yemek hizmetleri rahatlıkla alınabilmekte ve bu noktada yaşanabilen sorunlar giderilmektedir. Bunun yanı sıra bu şehirde pek çok firma da bulunmaktadır. Bu firmaların çalışma yapıları öncelikle gerekli standartlara uygun olmak zorundadır. Bu standartlar ilgili bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra servis kalitesi de önemli noktalardan biridir. Servis kalitesiyle birlikte hizmet alımı durumu daha da kolaylaştıran bir hale gelmektedir. Ayrıca yemek servisi hizmeti alma amacının da büyük önemi bulunuyor. Örneğin iş yerleri için hizmet alımın gerektiği durumlarda yemek çeşitleri dahi şartlardan etkilenmektedir. Firmalar tarafından duruma uygun çeşitlerde yemek çıkarımı yapılmaktadır. Organizasyonlarda ise müşteri talepleri genellikle göz önünde bulundurulmakla birlikte firmaların menüleri önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra semtlere göre firmaların yemek çeşitleri ve çalışma sistemleri değişebilmektedir. Bölgelerin yemek kültürü buradaki temel faktörü oluşturmaktadır. Bu noktada yemek catering hizmetleri pek çok etkene bağlı olan sektörler arasında yer almaktadır.
Catering Firmalarında Yemek Servisi Nasıl Yapılmalıdır?
Yemek firmaları belirlenmiş olan menüler ve tarihler için size gerekli olan hizmeti vermek için hazır olarak bekleyen firmalardır. Önceki zamanlardan bir anlaşma gerçekleştirerek, yemek hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hiçbir aksaklık durumu ortaya çıkmaz ve verilen hizmet de kusursuz olarak işlemeye devam eder. Firmalar yemekleri hazırlamış olduktan sonra, dağıtım için de müşterilerine yardımcı olurlar. Bu sayede kişilerin hiçbir iş ile uğraşmasına da gerek kalmaz. Servis aşaması da oldukça dikkatli bir şekilde tamamlanması gereken bir noktadır ve işlemin son aşamasıdır. Bu nedenle gösterilecek özen de bir hayli önem taşır. Yemek servisi sırasında sağlık ve temizlik kurallarına uygun olması için personelin çeşitli gereçleri kullanması gerekir. Yemeklerin muhafazası da önemlidir ve içlerine yabancı madde kaçmayacak şekilde ayarlamalar olmalıdır. Ayrıca uzun süreli bir işlem olmasından ötürü sıcak servis gerektiren yemekler soğuyabilir. Bu nedenle de ısıtıcılı kaplarda bekletilmesi ve sıcaklığın sabit olarak tutulması gerekir. Böylece birkaç saat içerisinde soğuma gibi bir sorun da oluşmaz. Yemek Firması
İstanbul Catering Firmalarının Püf Noktaları
İstanbul içerisinde hizmet veren yemek firmaları aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürür. Çünkü burada yaşayan kişi sayısı fazladır ve ihtiyaçlar da çeşitli alanlarda buna göre ortaya çıkmış olur. Gerçekleştirilecek olan işlemlerin en hızlı şekilde yerine getirilmeleri ve aksaklıkların oluşmaması da firmaların dikkat etmesi gereken konular arasında bulunur. Böylece kusursuz bir hizmet ve müşteri memnuniyeti de sağlanmış olacaktır. Müşterilerin vermiş olduğu talimatlar ve hazırlanan listelerin de eksiksiz olarak ortaya çıkartılması gerekir. Catering firmaları bu konuya da özenle yaklaşır. Aksi takdirde çok sayıda aksaklık meydana gelecektir. İstanbul yemek firması ile çalışma gerçekleştirecek olduğunuz zaman, önceki tarihlerden ayarlama yapmanız gerekir. Bu durumda işler olması gerektiği şekilde ilerler. Belirlenen tarihlere yemeklerin hazırlanması konusunda da sorun ortaya çıkmaz. Ayrıca yemeğin hazırlanacak olduğu kişi sayısı fazlaysa, bu ayarlamalar da gerektiği şekilde yapılmış olur. Belirlenmiş olan tarihler için firma gereken hizmeti sağlar. Yemek firması ile çalışacak olduğunuz zaman sizin yapmanız gereken hiçbir işlem de yoktur.
Yemek Servisi Nasıl Yapılmalıdır?
Catering firması hizmet verecek olduğu zaman bütün aşamalarda görev alır ve işlemleri baştan sona kadar gerçekleştirmek ile yükümlüdür. Yalnızca yemek hazırlama konusu buna dahil değildir. Servis sırasında da müşterilere en iyi şekilde hizmet vermesi gerekir. Böylece yemeklerin dağıtımı konusunda herhangi bir zorluk ya da aksaklık da oluşmamış olur. Bu aşama da yemek hazırlığı kadar önem taşır. Çünkü hijyen kurallarına ve pratikliğe bu konuda da dikkat edilmesi gerekecektir. Aksi takdirde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Yemek servisi sırasında görev alan personelin, yemekleri dağıtırken önlük, eldiven ve başlık takması gerekecektir. Eğer bunlar kullanılmazsa yemeklerin içerisine yabancı maddelerin kaçma olasılığı daha fazladır. Bu durumda kişiler açısından büyük bir sorun oluşturur ve hijyen konusunun da yerine getirilememesine neden olur. Yemek dağıtımı yapılırken kaşık ve kepçe gibi nesnelerin de kullanımı önemlidir. Bu sayede yemeklere el ile dokunulmaz ve uzaktan servis imkânı ortaya çıkmış olur. Ayrıca işin daha hızlı ilerlemesi için de gerekli olan araçlardır.
Yemek Catering Firması Kurulması İçin Yapılması Gerekenler
Her çeşit işletme kurabilmek için farklı gereklilikler vardır ve bunların tam bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu sayede faaliyet gösterilir ve yasal olarak da farklı problemler ortaya çıkmaz. Yemek firmaları için de aynı durum geçerlidir. Böyle bir firma kurmak istiyorsanız uygulamanız gereken çeşitli işlemler vardır ancak bunların hiçbiri sizi uzun bir zaman boyunca uğraştırmaz. İlk olarak bulunduğunuz yerdeki belediyenin web adresinden başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Bu aşamayı eksiksiz olarak tamamlamanız ve bilgileri doğru şekilde girmeniz önemlidir. Vergi dairesine başvurmanız ve gerekli belgeleri almanız da gerekir. Catering firması olarak verecek olduğunuz hizmetlerde fiyat belirlemek sizin elinizdedir. Müşterilere uygun standart fiyatlar belirlemeniz daha iyi bir seçenek olur. Büyük çaplı işlerin gerçekleştirilebilmesi için bir araç almanız da gerekecektir. Her işlemi kendi başınıza gerçekleştiremeyeceğiniz için personel alımı da yapabilirsiniz. Böylece daha hızlı bir hizmet vermiş olursunuz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra reklam ve pazarlama kısmına geçebilir, firmanızı müşterilere tanıtabilirsiniz. Yemek Firmasi
Catering Firması Denetlemeleri
Catering firması, yemek dağıtımı yapan ve büyük organizasyonlarda bu işleri alan firma olması ile bilinir. Bu nedenle de günümüzde sahip oldukları önem bir hayli fazladır. Çeşitli alanlarda bu firmalara ihtiyaç duyulur ve faaliyetlerde hızlı bir şekilde sürmeye devam eder. Her şehir içerisinde farklı sayıda birçok firma bulabilmek mümkün olur. İstanbul içerisinde de firmamızdan istediğiniz zaman destek alabilirsiniz ve işlemleriniz de olması gerektiği şekilde sürdürülür. Farklı aksaklıkların meydana çıkması gibi bir durum da söz konusu değildir. Yemek firmaları denetlemeleri için bir komisyon bulunur ve bu kişiler belli zamanlarda adrese gelerek yerinde kontrol yaparlar. Uygulamanın en iyi şekilde sürdürebilmesi açısından denetleme formu vardır. Denetimi gerçekleştiren kişiler alanın bütün detaylarını inceler ve daha sonra form üzerine gerekli notları alırlar. Bu uygulama uzun yıllardan beri gerçekleştirilmekle beraber, daha iyi hizmet verilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Ayrıca hazırlanan yemeklerin de hijyen ve kalitesi bu kontrol beraberinde ortaya çıkar. Her firmanın denetlemeden geçebilmesi için uyması gereken noktalar vardır. Yemek Firması
yemek
Catering Firmasındaki Denetlemeler Nasıl Yapılmalıdır?
Catering firması denetlemeleri oldukça önemlidir ve bu sayede daha iyi bir hizmet anlayışı ortaya çıkar. Yapılan yemeklerin de hijyen kurallarına uygun, sağlıklı olması bu şekilde sağlanmış olur. Durum böyle olduğu için de her firma çeşitli zamanlarda denetlenir ve gerekli noktalar incelemeye alınır. Eğer firmalar belli şartlara uymuyorlarsa bununla ilgili büyük yaptırımlar ile karşı karşıya kalırlar. Bu tip sorunların ortaya çıkmaması için de her firma gerçekleştirmiş olduğu hizmeti özen içerisinde tamamlama gayretine girer. Yemek firmaları denetlenirken öncelikli olarak depolama alanlarına bakılır. Soğuk ve kuru depolama alanları ayrıntılı bir şekilde incelenir. Çünkü birçok gıdanın muhafazası bu alanlarda yapılmaktadır. Yiyecek hazırlama ve pişirme alanlarındaki ortamda kontrol edilecektir. Yemeklerin yapılmış olduğu yerler buralar olmasından ötürü, gerekli kontroller gerçekleştirilmiş olur. Tuvalet ve diğer alanların da incelemesi yapılır. Dikkat edilen bir diğer unsur ise personel hijyenidir. Personel temizliği el ve tırnak bakımlarına kadar yapılır. Ayrıca kullanılan eldiven, önlük gibi ürünler de incelemeye dâhildir. Yemek Firması